Rydze marynowane (Mleczaj Rydz)
Rydz, jest to określenie pospolite, niekoniecznie poprawne z naukowego punktu widzenia, mówimy bowiem o rodzaju botanicznym mleczajów, z których tylko jeden gatunek jest najsmaczniejszy – oficjalnie nazywany Mleczajem Rydzem.
Każdy szanujący się grzybiarz musi mieć wśród swoich zbiorów mleczaja rydza, lecz mimo to, że jest on uznawany za pospolitego, pojawia się tylko w niektórych lokalizacjach, zwykle w sosnowych młodnikach.
Charakteryzuje się cudownym aromatem i ciekawym smakiem, który zachęca kucharzy do różnorakich “wyczynów” z jego udziałem.
Występowanie – Mleczaja Rydza spotkać można najczęściej w lasach iglastych, w wilgotnym mchu oraz pod sosnami i świerkami, z którymi żyje w symbiozie. Wśród leśnego runa możemy szukać go już od początku lipca nawet do końca października.
Wygląd – Kapelusz Rydza ma średnicę od 5-12 cm, charakteryzuje się tym, że w czasie deszczu okrągły, pomarańczowy kapelusz robi się kleisty. Młode owocniki charakteryzują się podwiniętymi brzegami, które u starszych gatunków są najczęściej rozpostarte i tworzą w centrum niewielkie wgłębienie. Na górnej powierzchni kapelusza, mogą pojawiać się brudnozielone plamy. Trzon rydza jest krótki, kruchy i cylindryczny, a jego wnętrze jest najczęściej puste.
Smak i zapach – Mleczaj Rydz charakteryzuje się cudownym aromatem i ciekawym smakiem, który zachęca kucharzy do różnorakich “wyczynów” z jego udziałem, jego smak jest delikatny i bardzo przyjemny, dlatego od wieków stosuje się go w najrozmaitszych potrawach polskiej kuchni. Miąższ jest w smaku łagodny, a jego zapach przyjemny, grzybowy.
Właściwości – Wartość odżywcza rydzów skumulowana jest w kapeluszach, które zawierają witaminy: A, B1, B2, C, D, PP i E. Zawierają także całkiem sporo soli mineralnych: żelazo, cynk, potas, jod, siarka, wapń, miedź, mangan i fluor. Rydze w 90% składają się z wody, pozostałe 10% to białka, węglowodany i tłuszcze. Są niskokaloryczne – 100 g świeżych rydzów to tylko 40 kcal.
Zastosowanie w kuchni – Mleczaj Rydz dodawany jest do wszelkiego rodzaju mieszankach grzybowych ze względu na swój aromat. Za lepszy sposób konserwowania ich niż suszenie, uznaje się marynowanie – grzyby zalewa się zazwyczaj octem, co dodaje im charakterystycznego posmaku. Równie dobrze można również zjeść je od razu po zebraniu. Najlepsze są podsmażone z każdej strony na maśle ze szczyptą soli lub w panierce. Rydze to także ciekawy dodatek do potraw, w tym jako podstawa sosu do mięs oraz składnik sałatek.
Pełna nazwa środka spożywczego: Mleczaj Rydz marynowany z Podhala
Masa netto: 300g
Masa netto bez zalewy: 200g
Składniki: Mleczaj Rydz, ocet, woda, sól, przyprawy.
Nr grzyboznawcy: 1523 Stanisław Jachymiak
Miejsce i rok zbioru: Gorce 2020
Data ważności: Na każdym wysłanym produkcie znajduje się etykieta z datą ważności (min. 2 miesiące od daty wysyłki, data ważności jest numerem partii).
Warunki przechowywania: Przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu. Chronić przed działaniem promieni słonecznych. Po otwarciu przechowywać w lodówce.
Producent i Dystrybutor: Wyprodukowano w Polsce dla TRADYCYJNIE Sp. z o.o., ul. Królowej Jadwigi 17, 34-400 Nowy Targ
Waga produktów
Podana przy danym produkcie waga jest orientacyjna. Cena dotyczy sztuki produktu – produkt może być w rzeczywistości lżejszy lub cięższy (+/- 10%).
Z czego wynika różnica? Nasze wędliny nie powstają w fabryce a według tradycyjnych metod. Wędzenie, suszenie – te wszystkie procesy sprawiają, że końcowo każde mięso, kielbasa, szynka czy boczek w danej partii są nieco inne – prosto z natury.
Wygląd produktów
Przedstawione na zdjęciach produkty stanowią jedynie propozycję podania. Naturalne metody wyrobu sprawiają także, że każdy Produkt różni się wyglądem – przedstawione na zdjęciach produkty mają charakter orientacyjny.