Kurka marynowana (Pieprznik Jadalny)
Pieprznik Jadalny – powszechnie znany pod nazwą Kurka, określany jest “złotem lasu”.
Inne nazwy pieprznika jadalnego to kurka żółta, kurek, pieprznik pospolity, stągiewka jadalna, stroczek lisica, lisiec, lisica, lisiczka.
To grzyby niepozorne, występujące na terenie całej Polski, chociaż powszechnie dostępne, wciąż są ogromnym rarytasem dla prawdziwych smakoszy, ale i dla grzybiarzy.
Występowanie – Pieprznik Jadalny w Polsce jest grzybem pospolitym i zalicza się do najczęściej występujących grzybów leśnych. Rośnie w lasach liściastych i iglastych, chętnie na piaszczystych, kwaśnych glebach, ale można znaleźć go pod świerkami pośród mchów. Na niektórych obszarach swojego występowania zaczyna zanikać wskutek zanieczyszczenia środowiska.
Wygląd – Kurka to blaszkowy, pomarańczowożółty lub żółty grzyb. Kształtem przypomina lejek, jego kapelusz jest gładki i matowy, powyginany lub podwinięty, może być lekko postrzępiony. Osiąga wielkość od 1-12 cm. Jego blaszki są dość nieregularne, raczej grube, rozgałęziające się i łączące. Trzon ma gładki, może być trochę jaśniejszy niż kapelusz, często rośnie wygięty. Miąższ widoczny po złamaniu jest biały lub jasnożółty.
Smak i zapach – U młodych owocników smak jest nieco łagodny, u starych lekko pieprzny (stąd zapewne nazwa pieprznik), a zapach ma korzenny, owocowy.
Właściwości – W kurkach znajdują się tylko śladowe ilości witamin takich jak: B1, C, PP i E oraz składników odżywczych: cynku, wapnia, fluoru, jodu, potasu. Kumulują się głównie w kapeluszach, w trzonkach znajduje się ich znacznie mniej.
Zastosowanie w kuchni – Kurki, podobnie jak inne grzyby, można wykorzystać w kuchni na wiele sposobów. Zarówno świeże, mrożone i suszone okazy zachowują piękny, żółty kolor nawet podczas obróbki termicznej, dlatego będą nie tylko wzbogacać smak, ale i wygląd potraw. Pieprznik Jadalny doskonale komponuje się z daniami mięsnymi, ale i wegetariańskimi. Można je smażyć, dusić i marynować. Przepisy z kurkami są niezwykle proste, często wykorzystywane są do przygotowania bardzo aromatycznych i bogatych w smaku sosów grzybowych. Można je podsmażyć z cebulką szalotką, zaczekać do odparowania wody, dodać śmietanę, sól i pieprz i mamy gotowy sos do makaronu. Wyborne też są zupy z kurkami, risotto, można je dodać do jajecznicy czy omletu lub po prostu zamarynować i położyć na kanapce!
Pełna nazwa środka spożywczego: Pieprznik Jadalny marynowany z Podhala
Masa netto: 300g
Masa netto bez zalewy: 200g
Składniki: Pieprznik Jadalny, ocet, woda, sól, przyprawy.
Nr grzyboznawcy: 1523 Stanisław Jachymiak
Miejsce i rok zbioru: Gorce 2021
Data ważności: Na każdym wysłanym produkcie znajduje się etykieta z datą ważności (min. 2 miesiące od daty wysyłki, data ważności jest numerem partii).
Warunki przechowywania: Przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu. Chronić przed działaniem promieni słonecznych. Po otwarciu przechowywać w lodówce.
Producent i Dystrybutor: Wyprodukowano w Polsce dla TRADYCYJNIE Sp. z o.o., ul. Królowej Jadwigi 17, 34-400 Nowy Targ
Wartość odżywcza w 100g produktu: wartość energetyczna 1162 kJ / 278 kcal, tłuszcz 0,3 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone 0,0 g, węglowodany 68 g, w tym cukry 62 g, białko 0,6 g, sól 0 g
Waga produktów
Podana przy danym produkcie waga jest orientacyjna. Cena dotyczy sztuki produktu – produkt może być w rzeczywistości lżejszy lub cięższy (+/- 10%).
Z czego wynika różnica? Nasze wędliny nie powstają w fabryce a według tradycyjnych metod. Wędzenie, suszenie – te wszystkie procesy sprawiają, że końcowo każde mięso, kielbasa, szynka czy boczek w danej partii są nieco inne – prosto z natury.
Wygląd produktów
Przedstawione na zdjęciach produkty stanowią jedynie propozycję podania. Naturalne metody wyrobu sprawiają także, że każdy Produkt różni się wyglądem – przedstawione na zdjęciach produkty mają charakter orientacyjny.